Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 31 oktober 2016 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1079 1005  Anders Hultman Anders Hultman (f. 1953), 'Gilla Läget', 2016, signerad 'Anders Hultman 2016' och 'Gilla Läget'. Blandteknik (gicléetryck, pennor, kritor, kol, akvarell på akvarellpapper), 29x29 cm / 53x53 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2016 18:48)

1079 1019  Anna Rosenbäck Anna Rosenbäck (f. 1969), 2016, 'Abstrakt bild', signerad a tergo 'A Rosenbäck -16', olja på duk, 50x50 cm, lager på lager teknik. Skapad av Anna Rosenbäck särskilt för 'A(u)ktion - konst i kampen mot diabetes 2016'

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2016 20:29)

1079 1017  Bingo Rimér Bingo Rimér (f. 1975), 'Katrin Zytomierska', blandteknik, signerad 'Bingo', 100x100 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2016 20:13)

1079 1011  Camilla Lundén Camilla Lundén (f. 1967), 'Sugar', signerad 'Camilla Lundén' samt a tergo 'Sugar 2016 Camilla Lunden', akryl på duk, 60x60 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2016 19:26)

1079 1012  Daniel Lundvall Daniel Lundvall (f. 1976), Marrakech röd med akryl, lager på lager som är skrapad, lackad med högglans. 80x80 cm plåt, ram i råjärn. Skapad av Daniel Lundvall särskilt för 'A(u)ktion - konst i kampen mot diabetes 2016'

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2016 19:34)

1079 1010  Elin Lintunen Elin Lintunen (f. 1988), 'the yellow spots', 2016, 'signerad E. Lin 16', akryl på duk, 40×60cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2016 19:18)

1079 1007  Gittan Jönsson Gittan Jönsson (f. 1948), 'Skånskt landskap', 2003, tempera på trä, 48x42 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2016 19:00)

1079 1003  Gustav Hjelmgren Gustav Hjelmgren (f. 1979), 'Utan titel', olja på duk, lager på lager, signerad a tergo, 126x95 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2016 18:38)

1079 1013  Jörgen Nilsson Jörgen Nilsson (f. 1968), 'Med landskapet som palett', fotografi, mattborstad aluminium, 40x72cm. Bilden finns också med i boken 'Utsikter, omvägar och nya insikter Kullabygden' (signerat ex medföljer auktionsposten)

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2016 19:42)

1079 1008  Julia Koceva Julia Koceva (f. 1992), 'Hästen', 2016, prick-teknik (stippling), 39x29 / 52x42 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2016 19:02)

1079 1022  Leif Zetterling Leif Zetterling (f. 1940), 'Zetterling Collection 1', mapp med grafiska blad, 2001, 42x58 cm, Ålderstrappan, Folkhemmet, Den andra måltiden, I ankdammen, Fredshöken, Madonna, 11 september

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2016 20:52)

1079 1014  Lennart Nilsson Lennart Nilsson (f. 1922), 'Stockholm, slutet 40-tal', omslagsbild till boken 'Lennart Nilsson Stockholm', 2008, digital print, upplaga 2/10, signerad 'Lennart Nilsson', 25x25cm/35x33 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2016 19:49)

1079 1009  Mathias Kärnlund Mathias Kärnlund (f. 1972), 'Vid Mariatorget', olja på duk, 122x81 cm, signerad ' Mathias Kärnlund'

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2016 09:23)

1079 1015  Mikael Persbrandt Mikael Persbrandt (f. 1963), 'Pojke på tåg (1985)'. Gicléetryck, 15/200, signerad 'Mikael Persbrandt 15/200', 75x52 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2016 19:57)

1079 1001  Peter Apelgren Peter Apelgren (f. 1959), 'Tro/hopp', 2011, olja på duk, 60x40 cm. Signerad Peter Apelgren samt signerad a tergo 'Peter Apelgren 2011 Tro/hopp'

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2016 18:30)

1079 1021  Simon Stålenhag Simon Stålenhag (f. 1984), digital print, signerad 'Simon Stålenhag 2012', 70x100 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2016 20:44)

1079 1020  Tomas Nanne-Sandberg Tomas Nanne-Sandberg (f. 1977), 'Hjort på avverkningsplats', signerad 'TNS16' samt a tergo 'Tomas Nanne-Sandberg 2016 Hjort på avverkningsplats', olja på masonit, 42x99 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2016 20:37)

1079 1002  Villiam - Salong Betong Villiam /Salong Betong, 'Napoleon Bonaparte', blyerts på papper, 39x29 cm, signerad 'VNA-14'

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2016 09:21)